Верхова їзда для початківців

Верхова їзда — це більше ніж спорт чи хобі. Для тих, хто освоїв мистецтво їзди верхи, вона відкриває цілий світ. Верхова їзда потребує відповідної фізичної підготовки, тонкого розуміння і відчуття тварини, значних матеріальних вкладень та великої кількості часу. Тому якщо ваші наміри освоїти це заняття не дуже серйозні, то нічого не вийде. Але якщо, незважаючи ні на що, ви хочете стати частиною цього світу, то вам варто гарно підготуватися. Тому: якщо ви всежтаки хочете спробувати себе в цьому ділі — радимо вам відвідати сайт кінної амуніції. Також там ви зможете підібрати товари для конів.

Знання — сила

Для того, щоб розуміти мову тренера і говорити з ним однією мовою, вам доведеться розібратися в базових поняття кінного спорту. Існують цілі словники термінів, які вживаються в кінному спорті. Потрібно знати призначення і конструкцію вуздечки і сідла. Не можливо навчитися правильно підганяти спорядження до коня, не знаючи різницю між всіма елементами вуздечки. Тоді як неправильне підганяння спорядження до коня може мати негативні наслідки та привести до травм коня.

Оскільки їзда верхи  — це взаємодія тварини та людини, для успішної їзди вершник повинен гарно розбиратися в будові тіла коня, його фізіології і навіть психології. Не зайвим буде почитати про догляд та харчування коней. Ви маєте знати, де у скакуна знаходиться лоб, потилиця, загривок, спина, плече, круп, лікоть, зап`ястний суглоб, п`ясть, путо, поперек, стегно, коліно, голінь, скакальний суглоб, плюсна. Для цього згадайте уроки біології та роздивіться рисунок

 Повірте, час, який ви витратите на вивчення цієї інформації, не буде витрачений дарма. Наприклад, для того, щоб виконати таку просту операцію як підгонка довжини вуздечки, вершник має досконально знати будову роту коня.

Психологічні моменти

Спілкування вершника та коня не обмежується фізичним рівнем. Науково доведено факт, що коні здатні зчитувати емоції людини. Для того, щоб навчитися гарно їздити верхи, потрібно налагодити контакт з твариною, полюбити її, вивчити її звички. Одним зі способів налагодити зв`язок з конем є пригощання тваринки смачненьким, морквою або яблучком. 

Також відомо, що із всіх органів чуттів у коней найбільш розвинений нюх. Тому, якщо ваш запах сподобається коню, то у вас є більше шансів на міцну дружбу. 

Важливе місце при спілкуванні з твариною має страх. Рідко, яка людина зовсім не боїться взаємодіяти з непередбачуваною твариною, яка важить понад 500 кілограмів. Коні добре відчувають цей страх та переймають його. Тому, підходячи до коня ви маєте бути повністю розслаблені та впевнені в собі. З часом ви навчитеся швидко налагоджувати контакт з конем.

Фізична підготовка

Верхова їзда – це справжній спорт, який потребує витривалості та високого рівня фізичної підготовки. Для того, щоб полегшити вашому тілу навантаження від занять їздою верхи можна підготувати його з допомогою спеціальних фізичних вправ. Регулярне виконання спеціальних адаптаційних вправ дозволить уникнути таких неприємностей як травми, вивихи, розтягнення. Відео урок таких вправ можна переглянути.

Заняття з кіньми може мати позитивний лікувальний ефект на травну, нервову, дихальну, ендокринну системи організму людини. Але перед тим, як приступати до їзди верхи варто переконатися, що ви не маєте протипоказань до таких занять. Обов`язково повідомте тренера про свої минулі травми, особливо, якщо це пошкодження поперекового або крижового відділу,  хребта чи суглобів.  Для того, щоб верхова їзда приносила лише користь, не забувайте контролювати допустимий рівень навантаження.

Одяг для вершника та коня

У випадку верхової їзди одяг перестає бути лише елементом самовираження. При їзді верхи одяг забезпечує відчуття комфорту, безпеку та полегшує важку роботу управління скакуном. Купувати комплект спеціалізованого одягу раціонально тоді, коли ви на сто відсотків впевнені, що будете займатися верховою їздою. Як правило, учням дозволяють приходити на перше заняття в простому, але зручному одязі.

Основні елементи екіпіровки:

амуниция для езды верхом
  • Шолом – захищають голові від можливих ударів
  • Взуття — засіб управління конем
  • Бриджі – попереджують натирання ніг до крові
  • Рукавички – захищають шкіру рук від натирання поводом
  • Жилет — потрібен у холодну пору року.

Не тільки вершнику потрібна екіпіровка. Сідло, вальтрап, підкови, бинти, нагавки, попони  — це амуніція для коника. Правильно підібране сідло рівномірно розподіляє навантаження по спину тварини і позбавляє її від болю в спині та спазмів у м`язах. Вальтрап зменшує тиск на спину коня і поглинає піт, що виділяється ним.  Для того, щоб вберегти ноги скакуна від забоїв та пошкоджень їм одягають нагавки – спеціальне кінне взуття. А попони захищають тіло коня від дощу, снігу, вітру, укусів комах.

Екстремальний вид спорту

Для недосвідчених та легковажних вершників кінь може стати джерелом небезпеки. Тому при занятті верховою їздою існують певні правила техніки безпеки. Уважність та дотримання простих правил може врятувати ваше життя та зберегти здоров‘я.

Основні правила техніки безпеки:

  1. Захист

Ніколи не забувайте про захисний шолом та спеціальне взуття, навіть якщо ви просто знаходитеся поруч з конем. Шолом захистить вам від удару чи падіння, а взуття з твердим носком від випадкового стрибка на вашу ногу. Найчастіше нещасні випадки стаються неочікувано і випадково, без чиєїсь провини. Власниці довгого волосся повинні завжди збирати його для того, щоб уникнути небезпечних ситуацій. Перед кожною поїздкою згадайте цю картинку і запитайте себе.

  1. Поле зору

Для того, щоб не налякати коня, потрібно переміщатися повільно і плавно. У зв`язку з особливістю зору, скакуни мають сліпі зони, місця в яких вони не бачать нічого. Тому візьміть за правило не підходити до коня ззаду та спереду. Якщо ви будете постійно говорити з твариною, вона завжди знатиме, де ви знаходитесь.

  1. Небезпечне спорядження

Ніколи не намотуйте собі на руку повідці, поводи, що безпосередньо зв`язане з твариною. Для коней характерні різкі рухи у відповідь на небезпеку. Тварина може злякатися дуже неочікувано для вершника і потягнути його за собою.

Основи верхової їзди

Багато початківців хвилюються через, те що їм доведеться робити боляче тварині. Такі переживання мають місце бути, через брак інформації. Насправді професійні вершники користуються лише трьома основними методами управління конем. Керувати конем можна за допомогою шенкеля, поводу та корпуса. І жоден з них не є жорстоким. Голосове управління відноситься до додаткових прийомів управління.

Основним способом керування при верховій їзді є шенкель. Шенкель – це внутрішня частина ноги вершника від коліна до п`яти. Кінь починає рухатися вперед, якщо вершник зтискає або штовхає його шенкелями.

Наступний спосіб управління – повід. Поводом направляють та регулюють швидкість руху коня. Для зменшення швидкості або зупинки коня вершник рівномірно натягує обидва поводи. Для збільшення швидкості поводи трохи послаблюють, але ніколи не відпускають повністю.

Досвідчені вершники сміливо застосовують корпус для управління скакуном. Якщо вершник не підлаштовує свій корпус до руху коня, то він завдає їй незручності та ускладнює рух. При початку будь-якого руку корпус подається вперед.

 Всі методи доповнюють один одного і приміряються разом. Рівень професійності вершника визначається вмінням вчасно переключитися з одного способу на інший. Золоте правило керування конем – керувати так, щоб стороннім здавалося, що вершник нічого не робить, а кінь їде сам.

Чи важливі віжки та шлеї для коней?

схема амуниции для коня

Як ви бачите на рисунку кінна упряж складається більш ніж з 20 елементів. До збруї відносять хомут, дугу, узду, шлеї для коней, подпругу, гужі, шпрунт, мартингал, попону, віжки для коней, вальтрап. Злагоджена робота всіх елементів забезпечує точне управління конем. Якщо не буде одного з елементів або він буде підібраний не правильно, то їхати верхл буде дуже складно, а інколи і не можливо. Кожна навіть найменша деталь виконує свою функцію. Наприклад, шлеї та вожжки допомагають керувати конем з допомогою повода. Шлея для коней складається із повздовжніх, поперечних і відкосних ременів. Вона попереджає сповзання хомута. Для того, щоб дистанційно керувати конем користуються вожжами для коней, які являють собою довгі міцні ремені, що кріпляться до вудила.

Перші труднощі

Ви можете вивчити всю теорію, купити найкращий одяг і бути майстром спорту, але це не гарантує швидкого і безхмарного успіху у верховій їзді. На це є декілька причин. По перше, коні, як і будь-які живі організми, унікальні і не ідеальні. Ваш кінь не зобов`язаний поводити себе так, як описано в книжках. Коні книжок не читають. Стандартні підходи можуть не підходити саме для вашого скакуна, тоді треба підключати фантазію і пробувати, що підійде саме йому.

Найпоширеніші проблеми у початківців:

  • Кінь не йде
  • Кінь не зупиняється.

В першому випадку найчастіше причини криється у вершнику, який чи руками чи своєю напруженою позою заважає тварині рухатися. В такому випадку найкращим рішенням буде зробити пару глибоких вдихів і розслабитися. Якщо це не допомагає, то спробуйте займатися у присутності інших коней. Зазвичай, коні як стадні тварини, повторюють за своїми колегами.

Якщо ви знаходитесь верхи та не можете зупинити свого коня всіма відомими вам способами, то найкраще, що можна зробити, це почекати, поки кін сам зупиниться. У тварини є інстинкт самозбереження та ліміт сили, тому вічно він скакати не буде.

Якщо ви приділите певний час для глибокого вивчення кожного із піднятих вище питань, то ви суттєво збільшите свої шанси на успішну верхову їзду. Пам`ятайте, що для набуття будь-який навичок потрібен час та наполегливість і все у вас вийде.

Добавить комментарий